Zlatá horúčka pokračuje

Zlatá horúčka sa v minulosti začínala tak, že niekto zazrel na dne potoka niečo ligotavé. Okamžite sa začali schádzať chlapi vo veľkých klobúkoch a s miskami na ryžovanie. Niektorí z nich zbohatli, iní sa zase dali na špekulácie.

gold

Avšak spolčiť sa so špekulátormi veľmi často zaváňalo a stále zavánia stratou aj vlastných nohavíc.

V súčasnosti sa nachádzame asi v strednej fáze zlatej horúčky, avšak nie známej zlatokopovej, ale investičnej. Podľa štatistík Svetovej rady pre zlato (World Gold Council) dopyt po zlate od súkromných investorov vzrástol v poslednom kvartáli 2008 oproti tomu istému obdobiu 2007 o „skromných 396%“. Vyjadrené v číslach zo 61,4 na 304,2 ton.

Takže v ktorej etape zlatej horúčky sa asi teraz nachádzame? Je ešte stále dobrý čas na investíciu? Môžeme na tom získať, alebo riskujeme len akúsi špekuláciu?

Výkon ceny zlata do súčasného obdobia bol pre investorov uspokojujúci. Počas obdobia od 2007 do polovice 2008 cena vzrástla zo 600 na 1000 USD za trójsku uncu. Následne nastala volatilita ceny, avšak výkon zlata v porovnaní s ostatnými aktívami bol stále lepší.

Ak sa pozrieme do minulosti, tak uvidíme periódy, kedy veľké raly boli nasledované veľkými pádmi. Môže sa to stať aj v súčasnom období? Alebo bude nasledovať už len jediná cesta a to smerom hore?

Aby sme mohli aspoň sčasti predpokladať ďalší pohyb ceny, mali by sme upriamiť pozornosť na jeden dôležitý faktor: dopyt a ponuka. Ponuka zlata je na trhoch limitovaná a produkcia má od roku 2003 klesajúcu tendenciu. Nehovoriac o tom, že ťažba v hlavých náleziskových oblastiach nie je lacnou záležitosťou.

Dopyt po žltom kove záleží od štyroch aspektov:

- všeobecnej ekonomickej situácie

- finančných trhoch

- vyhliadky na infláciu

- sentimentu investorov.

1. Ak sú investori neistí čo sa týka globálnej ekonomickej, politickej a ekonomickej situácie, zlato je ich prvým útočiskom. Preto je na mieste položiť si otázku kam smeruje globálna ekonomika? Presnú odpoveď asi nepozná nikto. MMF predpokladá, že do roku 2011 budú ťažie ekonomické časy, čo by pre zlato malo byť pozitívne.

2. Ak sa určitá časť populácie obáva o svoju menu (papierové peniaze), takisto sa obracia k zlatu. V súčasnosti mnoho národných bánk silných ekonomických krajín tlačí nové a nové peniaze. So zvyšujúcim sa množstvom papierov v obehu logicky nastáva oslabovanie voči zlatu.

3. V období obáv z inflácie má zlato taktiež pozitívny výkon, nakoľko si uchováva svoju hodnotu. Avšak v časoch deflácie je to práve naopak. Zlato slabne.

4. Ak ľudia vidia v zlate určité možnosti, tak investičný sentiment rastie a môže viesť až k nadmernej kúpnej horúčke. Vtedy sa cena zlata ťahá hore. Avšak ak sentiment pominie, nasleduje pokles.

Takže investovať do zlata, alebo nie? Určite áno, nakoľko globálna ekonomická situácia nevyzerá v nasledujúcich rokoch až tak ružovo. Avšak netreba to zase s tým preháňať: 5-10% úspor v drahých kovoch je celkom obozretný ťah. Avšak skôr, ako zainvestujete do zlata a akcií zlatých ťažobných spoločností, nezabudnite na správne načasovanie. Cesta nahor nie je priamočiará.

23.06.2009

"Gold is the money of kings; silver is the money of gentlemen; barter is the money of peasants; but debt is the money of slaves."  Norm Franz

   "In the absence of the gold standard, there is no way to protect savings from confiscation through  inflation. There is no safe store of value." Alan Greenspan

"Economic crises have been produced by us for the goyim by no other means than the withdrawal of money from circulation."  Protocols of Zion - 20

[Most Recent Quotes from www.kitco.com][Most Recent Quotes from www.kitco.com]