Irán nakupoval zlato

V druhej polovici minulého roku prebehla nenápadná správa o nákupe zlata Iránom. Nič by na tom nebolo tak zvláštne, veď každá krajina má na to právo.

Avšak tu sa vynára jedna otázka. Nepočíta Irán v budúcnosti s nejakými finančnými embargami a zmrazeniami účtov kvôli neochote spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom? A zlato sú peniaze a veľmi bezpečné. Prečo by zrazu nakupoval zlato v takom veľkom množstve? Určite nie kvôli investíciám….


Iran Hoarding Gold - Iranians are going for the gold - at least until someone else cuts them off. To forestall an effort by the West to seize Iranian assets in Europe, the Iranian leadership decided last fall to begin a massive, secret repatriation of its international currency reserves, according to Central Bank of Iran documents.


The documents were obtained by an Iranian opposition group and shared with Newsmax.


The documents detail eight shipments in chartered jumbo jets from Zurich's Kloten airport. The shipments, from October through late November, brought 250 tons of gold bullion from the vaults of Swiss banks to Tehran. The gold was purchased by Bank Markazi (the Central Bank of Iran) from Credit Suisse in Zurich, the documents showed.


Three of the eight flights attracted the attention of amateur aircraft spotters, because the planes were painted in the distinctive livery of Iran Air, which rarely flies into Zurich


Source: Newsmax

11.01.2007

"The world is governed by self interest only. ." Johann Friedrich Von Schiller