Stratí dolár hlavné postavenie na trhu s ropou?

Irán a Venezuela majú snahu odstrániť dolár zo svetových trhov s ropou.

Nad budúcnosťou dolára ako hlavného piliera globálnej ekonomiky sa pomaly zmráka. Otázka kontinuálneho oslabovania USD bola aj predmetom summitu krajín OPEC v Riyadhe. Znižovanie hodnoty USD má za následok aj zvyšovanie ceny ropy. Pokračujúci rast ceny ropy je takisto hrozbou pre ekonomiky väčšiny vyspelých krajín.


Hoci predstavitelia krajín OPEC na novembrovom summite nedospeli k jednotnému záveru v otázke prijatia konkrétnych opatrení v spojení so slabnúcim dolárom, niekoľko členov kartelu naznačilo, že vynaložia veľké úsilie, aby sa s ropou obchodovalo aj v iných menách.

USD???

Obzvlášť predstavitelia Iránu, Ekvádoru a Venezuely poukázali na potrebu prijatia okamžitých opatrení. Prezidenti Iránu a Venezuely oznámili, že urobia všetko možné, aby odstránili dolár zo svetových trhov s ropou.


Na druhej strane USA a Čína, dvaja najväčší spotrebitelia ropy na svete, majú logický záujem obchodovať s ropou jedine v USD.


Silné anti-dolárové vyjadrenia môžu byť považované len za verbálnu vojnu s USA, avšak v podstate v súčasnosti nemajú žiadny dopad na dolár, ako menu globálneho trhu s ropou.


Celý článok:english.pravda.ru/topic/dollar-531/

21.11.2007