Je treba rátať so silnejšou korunou

Slovensko má reálnu šancu zaviesť euro už v roku 2009, teda podstatne skôr ako väčšina krajín, ktoré do EÚ vstúpili v roku 2004.

Na rozdiel od Slovinska, ktoré do eurozóny vkráča od januára 2007, a Litvy, ktorá k tomu mala veľmi blízko, má Slovensko podstatne voľnejší kurzový režim. Stáva sa preto dejiskom, prvej konvergentnej rely v nových členských štátoch únie.


Znamená to podstatne rýchlejšie ako pôvodne očakávané zhodnocovanie koruny. Hoci aj v uplynulých troch rokoch slovenská mena získavala oproti euru každoročne vyše tri percentá, tentoraz bude posun priemerného kurzu dvojnásobný. Z vyše 37 korún za euro v roku 2006 sa priemerný výmenný kurz budúci rok posunie výrazne pod 35 SKK/EUR a nie je vylúčené, že v priebehu roka bude atakovať úroveň 33 SKK/EUR. Väčšinu výrobných podnikov taký vývoj nepoteší, no rekordné zisky dosahované v ostatných rokoch signalizujú, že až na niektoré výnimky silnejšia koruna výrobcov neohrozí, môže im nanajvýš ukrojiť časť ziskovej marže.


K spomaleniu rastu miezd zamestnávatelia vo väčšej miere siahnu až v roku 2008. V tom budúcom sa predpokladá svižný rast miezd podložený rastom produktivity aj rekordnými ziskami za rok 2006 a ovplyvnený zároveň vyššou infláciou za uplynulé obdobie. Priemerná mesačná mzda na Slovensku tak v roku 2007 prekročí hranicu 20-tisíc korún. Pri medziročne podobnom, zhruba osempercentnom náraste nominálnych platov, stúpnu reálne zárobky vďaka nižšej inflácii o vyše päť percent.


Kúpyschopnosť slovenských domácností ďalej podporí zvyšujúca sa zamestnanosť. Síce porastie pomalšie ako v rokoch 2005 a 2006, viac ľudí sa zamestná doma aj v zahraničí. Väčšiu kúpnu silu bude vidno nielen na silnejšom maloobchodnom predaji. Viac Slovákov si bude môcť dovoliť napríklad i rekreáciu. A to nielen na záhradke čí rodinnej chalupe. Oproti minulosti viacerým vyjdú peniaze aj na zaplatenie slušnej dovolenky.


Výrazne posilnená koruna v kombinácii so silným rastom nominálnych miezd znamená, že priemerný mesačný zárobok Slováka bude budúci rok v eurách o 15 percent vyšší než v roku 2006 a o vyše 80 percent vyšší než v roku 2002.


Source: TND

06.02.2007