USD Index – technický pohľad (18)

USD za posledné dni trochu nečakane veľmi rýchlo oslabil a existuje možnosť, že do konca roka ešte stále môže trochu poklesnúť, hoci teraz by sme sa asi viac priklonili k určitej konsolidácii.

Pri pohľade na graf je viditeľné zastavenie hodnoty na trendovej podpore (zároveň je to aj hranica 38,2% pri Fibonacci Retracement). V prípade jej prelomenia ďalšia podpora je asi pri úrovni 80,50 (asi 50% FR). Ak by sa aj táto prelomila, nasleduje voľný pád. Samozrejme neskôr sa tak či tak musí vyplniť medzera, ktorá vznikla pri včerajšom obchodovaní.


Na druhej strane sa na graf môžeme pozerať z hľadiska vzniknutia formácie Head and Shoulder, čo by nás pri zachovaní TA zákonnitostí malo priniesť aj pod hodnotu 80.


Ku koncu roka je obvyklé, že zlato posilňuje, pričom dolár tým pádom oslabuje. Nemôžme vylúčiť variant poklesu USD voči EUR min. na 1,40, čo by mohlo korešpondovať aj s podporou pri 80,50, avšak následne by sme videli opätovné pozviechanie sa USD Indexu a následne začatie cesty k dosiahnutiu úrovne 91-92. Druhý variant je, že sa zopakuje pohyb zo septembra, kedy po prudšom poklese začal USD znova posilňovať. Tento sa nám zdá byť viac reálnejší, avšak pri súčasnej situácii sa už musíme nechať prekvapiť realitou;).


Súčasné oslabenie doláru sa môže aj pripísať vzniknutej situácii okolo automobilového priemyslu. Ďalej vplyv na jeho pohyb bude mať aj dnešné rozhodnutie FED.


denný graf

16.12.2008