ZLATO, USD – technický pohľad

V priebehu minulého týždňa sa dostavilo predpokladané oslabenie v sektore drahých kovov a niektorí analytici vidia pokračovanie tohto trendu až do začiatku roku 2008.

Na otázku, či bude tento trend tak dlho pokračovať nie je ľahké dať jednoznačnú odpoveď. Podľa našich odhadov, korekcia v sektore drahých kovov by mohla trvať maximálne do polovice decembra. Technické indikátory sú v súčasnom období prevažne negatívne naladené. Dosiahnutie spodnej hranice $718, ako tvrdí časť analytikov je možná, avšak reálnejšia predpoveď by bola $750. Rýchly a krátky pokles na nižšiu úroveň však nemožno vylúčiť.


V prípade dosiahnutia uvedenej hranice to bude pravdepodobne posledná možnosť v tejto dekáde, kedy cena bude na takejto úrovni. Následne bude už asi len jedna cesta a to smerom nahor. Otázne je len či pomaly, alebo rýchlo. Do 2-3 rokov by zlato mohlo dosiahnuť US$1500+.


Pri pohľade na graf USD Indexu sa takisto môže špekulovať, že mierna korekcia sa už začala a potrvá počas doby oslabovania drahých kovov. Obvykle trajektória USD je proti trendu drahých kovov. Predpoklad je dosiahnutie úrovne takmer 78. TIs majú pozitívne smerovanie.

Zlato

USD

Zdroj: G-Vision

18.11.2007

"In the absence of the gold standard, there is no way to protect savings from confiscation through inflation. There is no safe store of value."   Alan Greenspan